Reflexní masáž


Reflexní masáž je vhodná, když nelze masírovat přímo postižený orgán. Je prováděna na chodidle a nártu nohou. Vychází se ze skutečnosti, že na chodidle se zobrazuje celé tělo. Stlačováním a hlazením bodů na chodidle můžeme ovlivnit jak svaly a klouby, tak vnitřní orgány celého těla (a to i orgány, jako jsou ledviny, játra a podobně) jinak nepřístupné. Na chodidle lze velmi spolehlivě najít problémová místa na lidském těle, neboť místa na šlapce vykazující bolestivost při stlačení prozradí postižené svaly, klouby a vnitřní orgány.

Tato terapie v návaznosti na znalosti z čínské medicíny - nauky o 5 elementech:

a 12 meridiánech léčí a uvolňuje, dokáže tišit bolest a zkvalitňovat život. Ukazuje, že čínský meridiánový systém energetických drah v těle je přesnější než 10 reflexních zón.

   


Provádění reflexní terapie na nohou vychází ze dvou základních předpokladů:

- podle dr. Fitzgeralda se lidské tělo dělí na deset podélných zón, které vedou ve stejných vzdálenostech od sebe přes celé tělo od hlavy přes všechny končetiny až po konce prstů na rukách a na nohách.
- podle H. Marquardtové se lidské tělo dělí na tři horizontální zóny, které jsou určeny kostrou chodidla a kosterním systémem těla.


   


Spojitost reflexních plošek na chodidle s příslušnými orgány těla je vyjádřena spojitostí rastru na těle a rastru na chodidlech, tzn. stejným rozdělením chodidel na deset podélných a tři příčné zóny (viz obrázky). Plosky chodidel představují nejvděčnější oblast reflexních masáží, ale ve skutečnosti jsou velice účinné i reflexní plošky na nártech chodidel, na bocích chodidel i nad oběma kotníky. Platí zde několik zásad:


Názornou pomůcku najdete na internetových stránkách manželů Patakyových:červená - Zpět žlutá - Nahoru zelená - Další