Čínská masáž - uvolňování blokád

Čínské masáže (a manipulace) vycházejí z teorie čínské tradiční medicíny o regulaci prvků Yin a Yang, stimulace energie Qi v meridiánech, oživení krevního oběhu, rozpuštění sraženin a uvolnění strnulosti kloubů. Rovnováha prvků Yin a Yang udržuje a zabezpečuje normální funkce lidského těla. Pokud pod vlivem vnějších faktorů, zranění či pod vlivem vnitřních faktorů (například změna nálad, špatná životospráva) dojde k nerovnováze tělesných fyziologických funkcí a tím i k nerovnovážnému stavu Yin a Yang, vzniká nemoc. K odstranění tohoto stavu lze úspěšně využít čínskou masáž a ulevit tak od bolesti.

Moxování a kvaša

Je součástí tradiční čínské medicíny, kde se využívá tepla a kouře z léčivé moxy. Zahřívají se akupunkturní body a tím se stimulují nebo léčí dané orgány. Dochází k prohřátí a uvolnění. Tělo tak dostává potřebnou energii, díky níž se lépe vyrovnává s nemocí a především se předchází jejímu vzniku.

Moxy se přikládají do určité vzdálenosti od daného bodu, jedná se o tzv. nepřímou metodu která příjemně prohřívá místo a klient pociťuje úlevu nejen díky teplu, ale i díky uvolňujícím se látkám z bylin (existuje i metoda přímá, kde se moxy přikládají přímo na pokožku). Moxy jsou z čínského pelyňku (Artemisia chinensis) a dalších léčivých bylin. Na většinu lidí působí vůně pelyňku uvolňujícím účinkem, dochází zde tedy i k příjemné aromaterapii.

Kvaša je destička z buvolího rohu s jejíž pomocí jemně masírujeme a tím vytváříme proud energie, která příznivě ovlivňuje bolavé místo.         

Orgánové hodiny

co přesně nám naše tělo říká v ten který čas

Všechny pravidelně se opakující děje v těle řídí centrální biologické hodiny a kromě nich existuje i mnoho místních "budíku", které řídí činnost plic, srdce, ledvin, jater i ostatních orgánů. V tzv. orgánových hodinách vyjádřili Číňané skutečnost, že sílu biorytmu lze nejlépe sledovat při průběhu nemocí. Při každé chorobě dochází během dne ke kolísání příznaků. Např. žlučníkové záchvaty jsou nejčastější v noci, srdeční záchvaty pak kolem poledne.

23:00 - l:00 hodina
Začíná pracovat žlučník. Ti, kdo mají se žlučníkem potíže, se obvykle v tuto dobu budí nebo nemohou spát.

1:00 - 3:00 hodina
Aktivují se játra. V této době nastává útlum (nejnižší okysličení mozku), proto je třeba zvýšit pozornost např. při cestování. V tuto dobu se rovněž budí žlučníkáři, protože játra a žlučník jsou párové orgány. Nedoporučuje se pít alkohol, kouřit, požívat tuky, kávu.

3:00 - 5:00 hodina
V činnosti jsou plíce, proto se v tuto dobu budí kuřáci, astmatici, nemocní na průdušky, s rýmou a se záněty cest dýchacích. V této době také člověk pociťuje největší strach a úzkost. Každá maličkost nabývá obrovského významu.

5:00 - 7:00 hodina
V nejvyšší činnosti je tlusté střevo. Doporučujeme navyknout si v tuto dobu na vyprazdňovaní, vyhýbat se stresu a spěchu. Probouzet se je třeba postupně, neboť nemocní lidé se právě v tuto dobu cítí velmi špatně.

7:00 -9:00 hodina
Dostává se do činnosti žaludek. Velmi důležité je v tuto dobu konzumovat vitamíny. Tělo potřebuje být v teple, proto není vhodná studená sprcha nebo koupel.

9:00 - 11:00 hodina
V činnosti je slinivka břišní a slezina, nedoporučuje se požívat alkohol! Vhodné je ovoce, med (je to jediná denní doba, kdy je tělo schopno strávit sladkosti). Vyhýbat bychom se měli přílišné fyzické činnosti, avšak můžeme podávat vysoké duševní výkony.

Kolem 11. hodiny nastává dopolední výkonnostní vrchol.

11:00 - 13:00 hodina
Doba aktivní činnosti srdce. Není dobré je zatěžovat velkým množstvím potravy. Nastává mírný útlum, pozor na úrazy! Vhodná je procházka nebo krátký spánek.

13:00 - 15:00 hodina
V nejvyšší činnosti je tenké střevo. V této době se snižuje citlivost zubů (vhodná doba na zákrok zubního lékaře.). Začíná se zvyšovat fyzická aktivita.

15:00 - 17:00 hodina
Nejvíce pracuje močový měchýř. Dobré je pít bylinkové čaje, sportovat. Trávicí systém je schopný přijmout vydatné jídlo, aktivita stoupá a dosahuje druhého výkonnostního stupně.

17:00 - 19:00 hodina
V činnosti jsou ledviny. Velmi potřebné je vyloučit vše, co jim škodí - tuky, cukr, sůl, limonády, chemikálie, káva, alkohol, chlad, stresy.

19:00 - 21:00 hodina
Do činnosti se dostává obal srdce - krev. V této době člověk velmi dobře vnímá. Je to čas vhodný pro poslech hudby a divadelních her, ale také nejúčinnější pro působení antibiotik nebo pro aplikaci krému na bolestivá místa.

21:00 - 23:00 hodina
V době činnosti "tří zářičů" tělo se připravuje na spánek, proto bychom neměli činit nic pro jeho aktivaci. Nekouříme a vynecháme jídlo.

Orgánové hodiny - přehled

HODINA

MAXIMUM ČINNOSTI

MINIMUM ČINNOSTI

1 až 3

játra

tenké střevo

3 až 5

plíce

močový měchýř

5 až 7

tlusté střevo

ledviny

7 až 9

žaludek

obal srdce

9 až 11

slinivka, slezina

tři ohřívače

11 až 13

srdce

žlučník

13 až 15

tenké střevo

játra

15 až 17

močový měchýř

plíce

17 až 19

ledviny

tlusté střevo

19 až 21

obal srdce

žaludek

21 až 23

tři ohřívače

slezina, slinivka

23 až 1

žlučník

srdce
Odblokování energetických center

Zvlášť nebezpečné je potlačování negativních emocí. Energie nemizí sama od sebe a není-li vypuštěna patřičným způsobem do okolí či jinak vědomě zpracována, přesouvá se do podvědomí a poškozuje nám zdraví.

Podrobně je celý systém rozebrán v knize MUDr. Jonáše "Křížovka života". Není to jednoduchá četba, je třeba informace dávkovat postupně, třeba i v průběhu několika let a s problematikou se sžít. Nesmírně podnětná je kniha vhodná i pro velmi pokročilé - Radomír Růžička "Učení o pěti prvcích". Velmi přístupnou formou je soustava emocí a nemocí rozpracována v knize Louise L. Hay "Miluj svůj život". Zároveň jsou zde uvedeny kouzelné věty, které si máme u příslušného problematického pocitu opakovat pro zlepšení stavu. Schopnost zpracovat emoce je dána typem živlu, který u člověka převládá. Ohnivý člověk zpravidla s vyjádřením hněvu potíže nemá, naopak bývá svou výbušností proslulý. Zemský člověk bývá neschopností zpracovat emoce postižen nejvíc. Rysem země je totiž pohřbívání, zasouvání, takže dotyčný má tendence vyhrocené situace neřešit, překousnout spáchanou křivdu a tvářit se, že se nic neděje. To opravdu není zdravé!

Velkým pomocníkem pro zachování emocionální rovnováhy je pláč. Je škoda, že je tento prostředek ze společenských důvodů tolik potlačován, a to zejména u mužů.

Podle teorie starých Číňanů existuje pět orgánových dvojic, přičemž každá dvojice odpovídá jedné emoci:


játra - žlučník

hněv, zlost

ledviny - močový měchýř

strach, úzkost

plíce - tlusté střevo

smutek, žal, deprese

slezina, slinivka - žaludek

starost

srdce - tenké střevo

radost
červená - Zpět žlutá - Nahoru zelená - Další